Strešná krytina, istota nad hlavou

Strecha predstavuje tú vrstvu na dome, ktorá ho chráni od vonkajších vplyvov. Jedná sa nielen o poveternostné podmienky, ale aj ochranu pred slnečným žiarením či akustickými zvukmi. Najvrchnejšiu časť, ktorá najviac vplýva na ochranu domu pred vetrom či dažďom, predstavuje strešná krytina. Správny výber strešnej krytiny pri výmene alebo renovácii strechy je veľmi dôležitý, nakoľko sa ňou strecha bude pýšiť až niekoľko desiatok rokov. Výber strešnej krytiny by nemal byť obmedzený financiami. V prípade akéhokoľvek stavebného materiálu platí, že jeho nízka cena sa nevyrovná kvalite. Ak sa pri kúpe stavebného materiálu rozhodnete pre výrobok nižšej kvality na úkor ceny, treba rátať s tým, že po určitej dobe životnosti tento materiál nemusí spĺňať technické parametre tak, ako doteraz.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt roofVo všeobecnosti, po určitom čase dochádza ku zmene základných vlastností, ktorými sú odolnosť a trvácnosť. V prípade betónovej strešnej krytiny nie je vôbec výnimkou, že pod vplyvom počasia dochádza ku zmenám jej farby a vzhľadu. Aj sýta farba môže po určitom čase začať blednúť a dostávať svetlejší vzhľad. Meniacu sa farbu strešnej krytiny majiteľ objektu ešte dokáže rozdýchať. Horšie je to však v prípade, ak strešná krytina začína meniť svoj vzhľad a nespĺňa účelnosť do takej miery, aká sa od nej očakáva. Tento stav môže dospieť až do takej situácie, že je nevyhnutná nová rekonštrukcia strechy, do ktorej musí majiteľ objektu opäť investovať nemalé finančné prostriedky. V dnešnom svete neobmedzených možností má investor na výber z viacerých typov strešnej krytiny, pričom každá je charakteristická a vhodnejšia pre iný druh strechy. Ak investor uprednostňuje na streche materiál, ktorý je charakteristický nižšou váhou, rozhodne by mal investovať do asfaltových šindlí. Asfaltové šindle sú kvalitné vďaka jednotlivým zložkám, z ktorých pozostávajú – sklená rohož zabezpečuje, že šindle sa nemenia pod vplyvom počasia, vďaka asfaltu sú šindle vodovzdorné a ochranu povrchu zabezpečuje granulovitý posyp.

Ak investor od strešnej krytiny očakáva to, že bude recyklovateľná, rozhodne by jeho voľbou mala byť betónová krytina. Ak je zabezpečená dostatočná povrchová úprava, jej životnosť sa môže predĺžiť až na 100 rokov. Ďalšou voľbou môže byť  pálená keramická krytina, ktorá sa vyznačuje farebnou stálosťou škridlí. Veľkou výhodou tohto typu je lepšia odolnosť voči kyslým dažďom. Pri správnej manipulácii je jej životnosť, rovnako ako v prípade betónovej krytiny, takmer 100 rokov.

Spomenuté alternatívy však nepredstavujú úplne celý sortiment, ktorý nám dnes trh so strešnou krytinou ponúka. Investor má možnosť si vybrať z rozličných typov, druhov, variant, tvarov, farieb či na základe vlastností. Ako však už bolo spomínané, nemal by sa riadiť podľa ceny a preto je potrebné správny výber odkonzultovať s odborníkom na strešné zariadenia.